2024. szeptember 2-án Valentina Petrillo neve beíródott a sporttörténelembe, amikor első transznemű sportolóként lépett pályára a paralimpiák történetében. Az 50 éves olasz látássérült sprinter számára ez a nap egyszerre volt a megvalósult álom és a kemény valóság színtere, hiszen a női T12 400 méteres síkfutás elődöntőjében ugyan egyéni csúcsot futott, de ez nem volt elég a döntőbe jutáshoz. Petrillo az első transznemű paralimpikon, aki elérte ezt a szintet.
Az út a paralimpiáig
Valentina Petrillo 2019-ben döntött úgy, hogy nemet vált, és azóta is keményen dolgozik azon, hogy sportkarrierjét továbbra is sikerre vigye. Bár a nemi átalakulása komoly vitákat váltott ki a sportvilágban, Petrillo eltökéltsége és kitartása példaértékű. Az olasz sprinter a tokiói paralimpiákra nem kvalifikálta magát, de a 2024-es párizsi játékokon már ott lehetett a mezőnyben. Nemcsak ő, hanem minden transznemű paralimpikon számára fontos mérföldkő volt ez.
A női T12 400 méteres síkfutás elődöntőjében Petrillo 57,58 másodperces idővel ért célba, ami egyéni csúcsot jelentett számára. Ennek ellenére a harmadik helyen végzett, ami nem volt elegendő a döntőbe jutáshoz. A sprinter az előfutamban 58,35 másodperc alatt teljesítette a távot, ami szintén kiemelkedő eredmény, de az elődöntőben sem tudta felülmúlni az ellenfeleit.
Büszkeség és fájdalom egyszerre
A versenyt követően Petrillo elismerte, hogy bár mindent megtett a sikerért, ellenfelei erősebbek voltak nála. „Mindent megtettem, de nem sikerült, a célegyenesben lemaradtam. De ennek az időeredménynek így is örülnöm kell” – nyilatkozta a sajtótájékoztatón. Szavai mint transznemű paralimpikon különösen meghatóak voltak. A sprinter elérzékenyült, amikor arról beszélt, mennyire fontos számára, hogy fia büszke legyen rá. „Egy kicsit lehangoltnak érzem magam, de remélem, a fiam büszke lesz rám. Ez azért fontos számomra, mert transz apukája van, és nem olyan, akiről mindenki álmodik” – mondta könnyeivel küszködve.
Viták és kihívások
Petrillo szereplése nem maradt viták nélkül. Már 2021-ben több mint 30 sportoló petíciót nyújtott be az Olasz Atlétikai Szövetséghez, kérvényezve, hogy ne engedjék a nők között versenyezni. Az ügy nagy visszhangot váltott ki, és sokan megkérdőjelezték, hogy transznemű sportolók számára helyes-e a nők kategóriájában versenyezni. A Nemzetközi Para Atlétikai Szövetség azonban egyértelművé tette, hogy transznemű sportolók indulhatnak a nők versenyében, amennyiben a törvény szerint nőnek ismerik el őket, és ezt a szempontot minden transznemű paralimpikon esetében figyelembe kell venni.
Történelmi pillanat és remény
Petrillo számára a paralimpián való részvétel kiemelt jelentőséggel bír. Szerinte 2024. szeptember 2-a történelmi nap volt, ami reményt adhat más transznemű sportolóknak is. „Ettől kezdve nem akarok többet hallani a transz-személyek diszkriminációjáról vagy előítéleteiről. Megcsináltam, és ha nekem sikerült, másnak is összejöhet” – mondta büszkén a sprinter, aki transznemű paralimpikonként új utakat nyitott meg.
Valentina Petrillo azonban nem adja fel. Legközelebb pénteken lép pályára, amikor a T12 200 méteres előfutamokban áll rajthoz, és minden bizonnyal ismét mindent belead, hogy újabb egyéni csúcsot fusson.
Ezzel az eredménnyel Valentina nemcsak saját sportkarrierjét építi tovább, hanem példát mutat másoknak is, akik szintén küzdenek a helyükért a sport világában. Az ő története emlékeztet minket arra, hogy az igazi siker nem mindig az érmekben mérhető, hanem abban, hogy merjük követni álmainkat, bármilyen nehézségekkel is kell szembenéznünk, mint ahogy minden transznemű paralimpikon teszi. (24.hu)
The post Valentina Petrillo az első transznemű paralimpikon appeared first on Tőzsdefórum.